កន្លែងទេសភាពល្អបំផុតទាំង 10 នៅអូក្លាហូម៉ា
មាតិកា
រដ្ឋអូក្លាហូម៉ា ភាគខាងលិច ត្រូវបានគេស្គាល់ដោយសារវាលស្មៅ ខ្ពង់រាប ជួរភ្នំតូចៗ និងវប្បធម៌ចម្រុះ។ ឥទ្ធិពលជនជាតិដើមអាមេរិកនៅទីនោះគឺអស្ចារ្យណាស់ ដោយភាសាកុលសម្ព័ន្ធចំនួន 24 នៅតែប្រើប្រាស់ ហើយមានសហគមន៍អាល្លឺម៉ង់ ស្កុតឡេន និងស្កុត-អៀរឡង់ដែលកំពុងរីកចម្រើនដែលរស់នៅក្នុងតំបន់ជុំវិញនោះ។ ដោយសារវាជាជម្រកនៃវប្បធម៌ជាច្រើន វាក៏ផ្ទុកសត្វព្រៃ និងរុក្ខជាតិដើមជាច្រើនប្រភេទផងដែរ។ ដើម្បីចាប់ផ្តើមការរុករករបស់អ្នកនៃរដ្ឋចម្រុះនេះ សូមពិចារណាប្រើប្រាស់ផ្លូវទេសភាពអូក្លាហូម៉ាដែលបានបញ្ជាក់ទាំងនេះជាចំណុចចាប់ផ្តើម មុនពេលឆ្លាក់ផ្លូវផ្ទាល់ខ្លួនរបស់អ្នកឆ្លងកាត់តំបន់ដ៏អស្ចារ្យនេះ៖
ទេ ១០ - អូក្លាហូម៉ា ហាយវេ ១០
ទីតាំងចាប់ផ្តើម៖ Tahlequah មិនអីទេ។
ទីតាំងចុងក្រោយ៖ Muscogee មិនអីទេ។
ប្រវែង: ម៉ាយ ៣៧
រដូវកាលបើកបរល្អបំផុត: វេសនារដូវក្តៅ
មើលថាសនេះនៅលើផែនទី Google
ល្អបំផុតសម្រាប់ដំណើរកម្សាន្តពេលព្រឹក ឬពេលរសៀលឆ្លងកាត់ព្រៃខៀវស្រងាត់ និងច្រាំងថ្មចោទ ផ្លូវនេះនៅតាមបណ្តោយផ្លូវលេខ 10 គួរតែរីករាយ និងមិនប្រញាប់។ ត្រូវប្រាកដថាឈប់នៅទីតាំងប្រវត្តិសាស្ត្រ Fort Gibson ដែលធ្លាប់ជាបន្ទាយទាហាននៅក្នុងទឹកដីឥណ្ឌា ហើយនៅតែរក្សាបាននូវអគារចំនួន 29 រហូតមកដល់សព្វថ្ងៃនេះ។ នៅពេលដែលនៅក្នុង Greenleaf State Park សូមរីករាយជាមួយផ្លូវដើរមួយក្នុងចំនោមផ្លូវដើរជាច្រើន ឬសាកល្បងជំនាញរបស់អ្នកនៅទីលានវាយកូនហ្គោល 18 រន្ធ។
#៩ - ផ្លូវអាឡោះអាល័យ ៣៣
ទីតាំងចាប់ផ្តើម៖ Guthrie មិនអីទេ។
ទីតាំងចុងក្រោយ៖ Perkins មិនអីទេ។
ប្រវែង: ម៉ាយ ៣៧
រដូវកាលបើកបរល្អបំផុត៖ ទាំងអស់។
មើលថាសនេះនៅលើផែនទី Google
អ្នកធ្វើដំណើរនៅលើផ្លូវនេះអាចមានអារម្មណ៍ថាពួកគេត្រូវបានគេដឹកជញ្ជូនត្រឡប់មកវិញក្នុងពេលនៅលើផ្លូវនេះឆ្លងកាត់ប្រទេសព្រំដែនកណ្តាលរបស់រដ្ឋ។ នៅ Guthrie ត្រូវប្រាកដថាទៅពិនិត្យមើល Santa Fe Depot ដែលជាបេះដូងនៃជីវិតទីក្រុងក្នុងទសវត្សរ៍ឆ្នាំ 1900 ឬមុនពេលដំណើរកម្សាន្ត Stable's Café សម្រាប់អាហារដែលបំផុសគំនិតដោយលោកខាងលិច និងសាច់អាំងដ៏ឈ្ងុយឆ្ងាញ់។ នៅពេលដែលនៅ Perkins សូមទស្សនាទីលាន Oklahoma Territory Square ដែលជាសារមន្ទីរបើកចំហរដែលមានអគារជាច្រើនដែលបានជួសជុលឡើងវិញ រួមទាំងផ្ទះសាលារៀនមួយបន្ទប់ក្នុងទសវត្សរ៍ឆ្នាំ 1800 និងកាប៊ីនឈើសម្រាប់ឆ្នាំ 1901។
ទេ ១០ - អូក្លាហូម៉ា ហាយវេ ១០
ទីតាំងចាប់ផ្តើម៖ Claremore មិនអីទេ។
ទីតាំងចុងក្រោយ៖ Spavino ល្អណាស់
ប្រវែង: ម៉ាយ ៣៧
រដូវកាលបើកបរល្អបំផុត៖ ទាំងអស់។
មើលថាសនេះនៅលើផែនទី Google
ផ្លូវដ៏ច្របូកច្របល់នេះឆ្លងកាត់បឹង និងដីចំហទូលាយពោរពេញទៅដោយកន្លែងឈប់សម្រាក និងកន្លែងកម្សាន្តប្លែកៗ។ ពីសារមន្ទីរ Will Rogers Memorial នៅ Claremore ដែលឧទ្ទិសដល់ជនជាតិដើមអូក្លាហូម៉ា ជាមួយនឹងការប្រមូលអនុស្សាវរីយ៍ដ៏ធំ ដើម្បីស្វែងយល់ពីរបៀបដែលទីក្រុងតូច Uh-Oul ទទួលបានឈ្មោះពីការជជែកជាមួយអ្នកស្រុក ការធ្វើដំណើរនេះនឹងមិនត្រូវបានគេបំភ្លេចចោលក្នុងពេលឆាប់ៗនេះទេ។ សម្រាប់ការកម្សាន្តបែបប្រពៃណីបន្ថែមទៀត សូមធ្វើដំណើរទៅកាន់ទឹកពណ៌ខៀវនៃបឹង Spavino ក្នុងឧទ្យាន Grand Lake State រដ្ឋអូក្លាហូម៉ា។
លេខ 7 - ផ្លូវ 8 ឧទ្យានរដ្ឋ។
ទីតាំងចាប់ផ្តើម៖ អ្នកបញ្ចេញពន្លឺ យល់ព្រម
ទីតាំងចុងក្រោយ៖ Hinton មិនអីទេ។
ប្រវែង: ម៉ាយ ៣៧
រដូវកាលបើកបរល្អបំផុត៖ ទាំងអស់។
មើលថាសនេះនៅលើផែនទី Google
ពោរពេញទៅដោយលក្ខណៈភូមិសាស្ត្រគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ លាយឡំជាមួយថ្ម និងអន្លង់នៃតំបន់ ផ្លូវនេះមានភាពទាក់ទាញដែលមើលឃើញច្រើន។ នៅ Watong សូមចំណាយពេលរុករកឧទ្យាន Roman Nose State Park ដែលមានប្រភពទឹកធម្មជាតិចំនួន XNUMX ដែលធ្លាប់មានជំនឿដោយជនជាតិដើមអាមេរិកាំងថាមានលក្ខណៈសម្បត្តិព្យាបាល។ ឆ្ពោះទៅចុងបញ្ចប់នៃការធ្វើដំណើរគឺឧទ្យានរដ្ឋ Red Rock Canyon ដែលមានផ្លូវឡើងភ្នំជាច្រើនដែលត្រូវបានរចនាឡើងសម្រាប់គ្រប់កម្រិតជំនាញ ចាប់ពីអ្នកចាប់ផ្តើមដំបូងរហូតដល់អ្នកជំនាញ។
លេខ 6 - ឧទ្យានរដ្ឋភ្នំ Quartz ។
ទីតាំងចាប់ផ្តើម៖ Altus យល់ព្រម
ទីតាំងចុងក្រោយ៖ ចចកឯកោ មិនអីទេ។
ប្រវែង: ម៉ាយ ៣៧
រដូវកាលបើកបរល្អបំផុត: វេសនារដូវក្តៅ
មើលថាសនេះនៅលើផែនទី Google
ចំណុចប្រសព្វនៃផ្លូវនេះគឺភ្នំ Quartz កម្ពស់ 2,040 ហ្វីត ដែលធ្លាប់មានកម្ពស់ 20,000 ហ្វីត មុនពេលការហូរច្រោះបានធ្វើឱ្យមនុស្សបាត់បង់ជីវិត ហើយមានទីតាំងនៅចុងខាងលិចនៃជួរភ្នំ Wichita ។ ភ្នំដែលសម្បូរទៅដោយថ្មរ៉ែថ្មខៀវបញ្ចេញពន្លឺពេលព្រះអាទិត្យធ្លាក់មកលើវា។ វាមើលទៅបឹង Althaus ក្នុងទីក្រុងតូចនៃ Lügert ជាកន្លែងដែលអ្នកទេសចរសម្រុកទៅហែលទឹក ត្រី និងទូក។
លេខ 5 - ផ្លូវដ៏ស្រស់ស្អាតនៃច្រកទ្វារភ្នំ។
ទីតាំងចាប់ផ្តើម៖ ឋានសួគ៌ មិនអីទេ។
ទីតាំងចុងក្រោយ៖ ឋានសួគ៌ មិនអីទេ។
ប្រវែង: ម៉ាយ ៣៧
រដូវកាលបើកបរល្អបំផុត៖ ទាំងអស់។
មើលថាសនេះនៅលើផែនទី Google
ថ្វីត្បិតតែការធ្វើដំណើរនេះមានរយៈពេលខ្លីក៏ដោយ ក៏វាមិនមែនដោយគ្មានទិដ្ឋភាពដ៏អស្ចារ្យនៃភ្នំ Ouachita ដូចដែលវាឆ្លងកាត់តាម Mountain Fork, Black Fork និងទន្លេ Glover ។ នៅនិទាឃរដូវ តំបន់នេះត្រូវបានគ្របដណ្តប់ដោយផ្កាព្រៃដែលអាចបំផុសគំនិតអំពីអ្នកថតរូបខាងក្នុងណាមួយ។ ជាមួយនឹងកម្ពស់ឡើងដល់ 2,600 ហ្វីតពីលើនីវ៉ូទឹកសមុទ្រ មានកន្លែងជាច្រើនសម្រាប់ថត និងមើលទេសភាពជាច្រើនម៉ាយពីចុង។
#១០-ផ្លូវ១២
ទីតាំងចាប់ផ្តើម៖ ម៉ៃអាមី យល់ព្រម
ទីតាំងចុងក្រោយ៖ Eric មិនអីទេ។
ប្រវែង: ម៉ាយ ៣៧
រដូវកាលបើកបរល្អបំផុត៖ ទាំងអស់។
មើលថាសនេះនៅលើផែនទី Google
ទោះបីជាផ្លូវលេខ 66 មិនបានរស់រានមានជីវិតដូចដែលវាធ្លាប់ធ្វើក៏ដោយ ប៉ុន្តែផ្នែកដែលធ្លាប់រត់នៅអូក្លាហូម៉ា ភាគច្រើនស្ថិតនៅលើផ្លូវលេខ 44 ហើយនៅតែពោរពេញទៅដោយភាពទាក់ទាញ និងទាក់ទាញនៅតាមផ្លូវ។ អ្នកដែលចូលចិត្តម៉ូតូអាចទៅទស្សនាសារមន្ទីរ Route 66 Vintage Iron Motorcycle Museum ក្នុងទីក្រុង Miami ដែលត្រូវបានគេស្គាល់ថាសម្រាប់ការប្រមូលវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ Evel Knievel ។ រដ្ឋនេះពោរពេញដោយហាងកាហ្វេតូចៗ ជាមួយនឹងអាហារសាមញ្ញៗ ចម្អិននៅផ្ទះ ហើយស្វែងយល់បន្ថែមអំពីប្រវត្តិនៃការធ្វើដំណើរនេះនៅសារមន្ទីរ Oklahoma Highway 66 ក្នុងទីក្រុង Clinton។
លេខ 3 - ភ្នំ Wichita
ទីតាំងចាប់ផ្តើម៖ Elgin មិនអីទេ។
ទីតាំងចុងក្រោយ៖ បាត់បឹង យល់ព្រម
ប្រវែង: ម៉ាយ ៣៧
រដូវកាលបើកបរល្អបំផុត៖ ទាំងអស់។
មើលថាសនេះនៅលើផែនទី Google
ផ្លូវនេះចាប់ផ្តើមនៅក្នុងទីក្រុងតូចមួយនៃ Elgin ដែលល្បីល្បាញសម្រាប់ទីបញ្ចុះសពជាតិ Fort Sill ហើយឆ្លងកាត់តំបន់ផ្សេងៗគ្នាមុនពេលបញ្ចប់នៅ Lost Lake ក្នុងជម្រកសត្វព្រៃ Wichita Mountains ។ ឱកាសថតរូបមានច្រើននៅលើវាលស្មៅស្មៅ ផ្ទាំងថ្ម ផ្លូវបំបែក និងដងទឹក។ ខណៈពេលដែលគ្មានកន្លែងឈប់សម្រាក និងរីករាយនឹងទិដ្ឋភាព ឬដើរតាមដងផ្លូវ អ្នកឡើងភ្នំគួរតែឈប់នៅទីប្រជុំជន Prairie Dog របស់ប្រទេសទួរគី ដើម្បីមើលឆ្កែវាលស្មៅកន្ទុយខ្មៅរត់ជុំវិញដូចគ្មាននរណាម្នាក់កំពុងមើល។
លេខ 2 - ផ្លូវដ៏ស្រស់ស្អាតនៅលើភ្នំ។
ទីតាំងចាប់ផ្តើម៖ ទំព័រ យល់ព្រម
ទីតាំងចុងក្រោយ៖ Octavia មិនអីទេ។
ប្រវែង: ម៉ាយ ៣៧
រដូវកាលបើកបរល្អបំផុត៖ រដូវស្លឹកឈើជ្រុះ និទាឃរដូវ រដូវក្តៅ
មើលថាសនេះនៅលើផែនទី Google
ផ្លូវភ្នំនេះកាត់កំពូលភ្នំហើយកាត់តាមតំបន់កម្សាន្តជាតិជណ្តើរ Winding Stair ដែលមានទំហំ 26,445 ហិចតា ហើយមានភាពស្រស់ស្អាតជាពិសេសនៅរដូវស្លឹកឈើជ្រុះពេលស្លឹកឈើកំពុងផ្លាស់ប្តូរ។ ឈប់នៅ Kerr Arboretum ដើម្បីរីករាយនឹងទេសភាព ឬដើរតាមដងផ្លូវសម្រាប់ទំនាក់ទំនងកាន់តែជិតស្និទ្ធជាមួយធម្មជាតិ។ សម្រាប់អ្នកដែលចង់ចំណាយពេលបន្តិចទៀតដើម្បីរីករាយនឹងសម្រស់នៃតំបន់ មានកន្លែងបោះជំរំជាច្រើនកន្លែងដែលអ្នកអាចចំណាយពេលយប់។
លេខ 1 - Talimena Scenic Drive
ទីតាំងចាប់ផ្តើម៖ សូមសំណាងល្អ
ទីតាំងចុងក្រោយ៖ មេណា, AR
ប្រវែង: ម៉ាយ ៣៧
រដូវកាលបើកបរល្អបំផុត: វេសនារដូវក្តៅ
មើលថាសនេះនៅលើផែនទី Google
ពី Talihina ទៅ Arkansas ការធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ភ្នំ Ouachita គឺពោរពេញដោយទេសភាព និងឱកាសកម្សាន្ត។ ផ្លូវនេះមានខ្យល់បក់ខ្លាំង ហើយគ្មានផ្លូវសម្រាប់ចាក់សាំងនៅចន្លោះនោះទេ ដូច្នេះការត្រៀមខ្លួនគឺសំខាន់ណាស់មុននឹងអ្នកជិះលើផ្លូវ ប៉ុន្តែការខិតខំគឺច្រើនជាងតម្លៃទៅទៀត។ ផ្លូវនេះឆ្លងកាត់វាលស្មៅបៃតងខ្ចី និងឈើខ្លឹមដែលមានប្រភេទសត្វជាច្រើននៅកម្ពស់ខ្ពស់ ហើយនិទាឃរដូវ Horvatif ដែលដាក់ឈ្មោះតាមជនល្មើសដែលធ្លាប់បោះជំរុំនៅទីនេះ គឺជាកន្លែងដ៏ល្អសម្រាប់ឈប់ និងដើរតាមផ្លូវ ឬរីករាយនឹងការពិសារអាហារ។